השאירו פרטים ואנו נחזור בהקדם!

מה זה Full Stack?

בשנים האחרונות מפתחי Full Stack הפכו למבוקשים מאוד על ידי חברות הייטק, ובהתאם לכך, אנשים רבים חושבים להתחיל ללמוד או לעשות הסבה לתחום. אם תחפשו בגוגל קורס פיתוח Full Stack או בניית אתרים, תקבלו רשימה ארוכה של מושגים כמו HTML, CSS, JS, MySQL, Angular וזאת רשימה חלקית בלבד. הסיבה היא שמפתח פולסטאק הם ורסטיליים ורב תכליתיים עם ידע רחב היקף במגוון שפות ומיומנויות.

אין צורך להיבהל, קחו נשימה ובואו נבין איך אתם יכולים להשתלב בתפקידי פיתוח אפליקציות Web שלב אחר שלב.

במאמר זה נסקר את 5 השלבים שמתחילים בסטטוס שלכם היום ומסתיימים בהתחלת קריירה של מפתחי Full Stack:

 1. מה המיומנויות הנדרשות בפיתוח Web?
 2. קבעו את ציר הזמן ואפיון הלימודים האידיאליים עבורכם.
 3. בנו את הפורטפוליו ותיק העבודות שלכם.
 4. התחילו לחפש עבודה.
 5. להצליח בראיונות עבודה.

מה זה פיתוח Full Stack?

מפתחי פולסטאק, צריכים להכיר את שני מושגי בניית אתרים בסיסיים: Front End ו- Back End.

Front End, הידוע גם בשם צד הלקוח, מתייחס לכל האלמנטים של יישום מחשב שהמשתמשים מתקשרים איתם ישירות. לעומת זאת, Back End מקיף את כל הטכנולוגיה שמאחורי הקלעים מחשבת את ההיגיון העסקי, ממלאת בקשות משתמשים ומאחסנת נתונים רגישים.

מפתחי Front End יוצרים ומייעלים חלקים גלויים של אתר אינטרנט, מה שהופך את התצוגה למתאימה לסביבות צפייה שונות, כגון סמארטפונים, טאבלטים ושולחנות עבודה והם משתמשים בשפות תכנות הפונות ללקוח, כמו HTML, CSS ו- JavaScript.

מצד שני, פיתוח Back End מחייב מתכנתים לבנות ולחדד את התוכנה הפנימית המפעילה את מאגרי הנתונים, השרתים והתוכנות הקנייניות של החברה. מפתחי Back End אחראים על יצירת המסלולים להעברת מידע למשתמשים שמפעילים ממשקי Front End.

כאן נכנס פיתוח Full Stack. התפקיד מתייחס לארכיטקטורה הקדמית והאחורית של אתר או יישום. אנשי פולסטאק מסוגלים להתייחס לשני הצדדים.

1. מה המיומנויות הנדרשות בפיתוח Web?

לכל אחד ואחת אופן למידה שונה בהתאם לידע ולניסיון. אם אתה מתחיל, תצטרך הכשרה מיוחדת וניסיון בפרויקט כדי להפוך למפתח. אותו דבר לגבי בעלי ניסיון מועט, שיצטרכו להתמחות הרבה יותר מאשר מפתחים מקצועיים שמקווים לשדרג את הקריירה שלהם.

להלן מספר יכולות בסיסיות שתצטרכו לשלוט בהן כדי להצליח כמפתח אפליקציות Web:

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript
 • NodeJS
 • SQL/NoSQL
 • Java

אף על פי שהשכלתו של מפתח Full Stack לעולם לא תושלם, הכישורים הנ"ל יספקו לכם יסודות יציבים!

2. לוחות זמנים – מתחילת לימודי Full Stack ועד לתפקיד ראשון

תוך כמה זמן אתם חושבים לסיים את הלימודים ולהתקבל לתפקיד ג'וניור?

חשוב לתכנן ציר זמן קונקרטי לכל התהליך.

שקלו את השאלות הבאות:

 • האם אתם מוכנים לקחת קורסים במשרה חלקית תוך שמירה על העבודה הנוכחית?
 • האם אתם מעדיפים השכלה אינטנסיבית במשרה מלאה שתאפשר לכם להשיג עבודה במהירות האפשרית?
 • האם אתם מעדיפים קורסים מהירים יותר המבוססים על מיומנויות או השכלה פורמלית במוסד אקדמי?
 • איזו למידה תאפשר לכם להמשיך בלימודיכם מבלי לפגוע בהתחייבויות שלכם?

אם אתם עובדים במשרה מלאה או יש לכם משפחה, זה יכול להיות מאתגר להתחיל הכשרה חדשה, אבל זה בהחלט אפשרי. חשבו על השינויים שאתם מוכנים לבצע כדי להגשים את חלומותיכם - ובנו את לוח הזמנים ללימודים שלכם בהתאם.

ללמוד באופן שמותאם לכם

בעידן של קוד פתוח, קל מתמיד ללמוד כיצד להפוך למפתח בניית אתרים ויש מספר מסלולי לימודים אפשריים למצטרפים חדשים.

להלן, אנו נפרט את השיטות העיקריות שבהן מפתחים שאפתניים משתמשים כדי להפוך למתכנתים מקצועיים, ומספקים טיפים שיעזרו לכם. יש יותר מדרך אחת ללמוד בניית אתרים, ולכן בזמן שאתם בוחנים אפשרויות, השוו את לוח הזמנים שלכם ואת דרישות הלמידה לאפשרויות הבאות.

 • לימודי Full Stack Bootcamp

קורסי הכשרה קצרים, אינטנסיביים ביותר, שמציידים אתכם בכל המיומנויות הדרושות לך כדי להפוך למפתח מן המניין. בסוף ההכשרה, תרכשו את הכישורים והידע הדרושים, תיצרו קשרים חיוניים בתעשייה, תפתחו תיק עבודות מרשים תכינו את עצמכם למציאת העבודה.

שלא כמו מסלולי תארים אקדמיים לשלוש שנים, מסלול זה מספק דרך מהירה לחובבים ולמצטרפים חדשים ללמוד את הכישורים הדרושים. רוב הקורסים האינטנסיביים הללו מסתיימים תוך שישה חודשים והם זולים יותר מהשכלה אוניברסיטאית. בנוסף, הם מציעים גם גמישות רבה יותר ומאפשרים שיעורים פרונטליים או אונליין מהבית לפי בחירה.

אם אתם סקרנים, בדקו את מסלול Full Stack Bootcamp של Real Time College אשר צולל לכל הטכנולוגיות המבוקשות ביותר כולל HTML, CSS, JavaScript, MySQL, MongoDB, React ו- Java ועוד.

 • לימודי ערב

קורסים הנלמדים 2-3 פעמים בשבוע בשעות הערב ולרוב נמשכים כעשרה חודשים. הם כוללים את אותם התכנים שהוזכרו בלימודי בוקר, אך מאפשרים לשלב גם עבודה בשעות היום.

 • לימוד עצמי

יש מבחר עצום של קורסים וירטואליים, בניהול עצמי, הזמינים אונליין. בהשוואה לבוטקאמפ, קורסים בהדרכה עצמית מציעים גמישות רבה בהרבה ומחיר נמוך יותר-חלקם אפילו בחינם!

עם זאת, קורסים בהדרכה עצמית שונים באופן משמעותי מבחינת האיכות. למרות שחלקם עשויים לספק משאבים נוספים, רבים לא. התמיכה שתקבלו קשורה, לכסף שתוציאו וכדאי לבדוק את הפלטפורמות לפני שתרשמו!

 • תואר במחשבים ממוסד אקדמי

תוכניות לתארים אקדמיים נותרו אחד ממסלולי החינוך הנפוצים ביותר עבור מפתחים שאפתנים. היתרונות ניכרים: אתה מקבל השכלה מקיפה ורחבה המפגינה יכולות למעסיקים.

עם זאת, זה דורש זמן ומחויבות כלכלית להירשם לתוכנית הלימודים ולהשלים אותה. בנוסף, החומר הנלמד מקיף עולם המחשבים ולא בהכרח פרקטי לתפקיד Full Stack או כולל את החומר העדכני ביותר בתעשייה.

3. בנו את הפורטפוליו שלכם

מעסיקים לא מארגנים ראיונות כדי לדחות אנשים, אלא רוצים להאמין שאתם מושלמים לתפקיד. תפקידכם לספק להם עדויות רבות ככל האפשר ליכולות שלכם.

לכן תיק עבודות כה חשוב: זה הרושם הראשוני שיש למגייסים עליך. אם יש לך פרויקטים שאתם גאים בו, השתמשו בתיק העבודות כדי להציג אותם. הציגו את עבודתכם על ידי תיאור הטכנולוגיות בהן נעשה שימוש, תפקידכם בפרויקט והצגת צילומי מסך והפגינו עין לעיצוב וידע טכני מעולה. הקפידו לפרסם את הקוד במאגר ציבורי באתר GitHub. אל תפחד לכלול גם פרויקטים שנמצאים כעת בפיתוח.

חשוב לציין שהתנסות בעבודה מעשית על פרויקטים של לקוחות אמיתיים תשקף בצורה טובה את יכולות התכנות שלכם לצד היכולת להתמודד עם אתגרים מהעולם האמיתי ועבודה לצד בעלי תפקידים נוספים כמו מהנדסים, אנשי QA, שיווק ועוד. ניסיון כזה יבליט אתכם מול מועמדים נוספים לאותו תפקיד.

לאחר שבניתם תיק עם שני פרויקטים מלוטשים או יותר, אתם מוכנים להתחיל לחפש עבודה.

4. התחילו לחפש עבודה

למרות שזה קצת מרתיע, קורות החיים והערכת המיומנויות הנכונים ימשכו את תשומת הלב של המגייסים והמראיינים. הגדירו את מטרות הקריירה והתאימו את קורות החיים לתפקידים הספציפיים שאתם מגישים. אל תסתפקו בחיפושים פאסיביים ופנו ישירות לחברות.

אל תתייאשו אם תיבת הדואר הנכנס מתמלאת בדחיות (או בכלום) ונצלו את הזמן כדי לשפר את המיומנויות שלכם ולרכוש ניסיון בפרוייקטים שיגדילו את סיכוייכם להתקבל לתפקיד שאתם רוצים.

5. להצליח בראיונות עבודה

זימנו אתכם לראיון? כל הכבוד! הנה טיפים חשובים להרשים בריאיון בדרך לזימון הריאיון השני:

 • רעננו את הקוד שלכם - ראיונות לתפקידי Full Stack יכללו חלק טכני, המאפשר לאמוד את רמת המיומנות שלכם. התאמנו ללא הרף בהתאם לדרישות שפורסמו במודעה וזכרו כי ישנם סוגים רבים ושונים של אתגרים טכניים, כגון מבחנים, משימות לקחת הביתה, אתגרי עיצוב וניתוח רך של חשיבה פרוגרמתית.
 • הכינו תשובות על איך אתם מתמודדים עם אתגרים ומצבים שונים - מעסיקים לא רק רוצים לשכור מומחה תכנות, הם רוצים מישהו שישתלב עם תרבות החברה ויעבוד טוב עם אחרים. הכינו תשובות מראש כיצד אתם מתמודדים עם מתח, חילוקי דעות או אתגרים בחיי היומיום.
 • היו מוכנים להסברים מילוליים - בעולם הטכנולוגיה, עליכם להסביר את תהליך החשיבה שלך וכיצד אתה מגיע לפתרון. כאשר ניגשים לבעיה, בקשו מהבוחן מידע נוסף: איזה סוג קלט הפונקציה צורכת? האם הפונקציה צריכה להחזיר סוג נתונים ספציפי?

גם אם אינכם מצליחים להבין בניסיון הראשון, הראו שאתם יכולים לחשוב על דרך מורכבת. לגרום לקוד לעבוד זה לא הכל, ואתם חייבים להבין למה הוא עושה מה שהוא עושה. עליכם לומר שאתם מוכנים ללמוד כל הזמן ולהרגיש בנוח לחקור טכנולוגיות חדשות.

לסיכום

פיתוח Full Stack מאפשר לכם להיות בחזית הטכנולוגיה עם חברות מתקדמות. יתרה מזאת, מכיוון שהתעשייה צומחת במהירות, היא מציעה פוטנציאל לקריירה מבטיחה בתחום התכנות.

התחילו לשקול את ההזדמנויות שלכם עכשיו, אין זמן כמו ההווה להתחיל לקדם את המטרות שלכם ולהתקבל למשרה הבאה שלכם. בדקו את מסלולי Full Stack של Real Time College והבטיחו לעצמכם הכשרה מקיפה של כל הידע והמיומנויות הרלוונטיות לתעשייה. הבוגרים של Real Time College ממשיכים לפרויקט מעשי במחלקת הפיתוח של החברה, או של לקוחותיה, וכך מרוויחים ניסיון עבודה חשוב המעניק להם יתרון בקבלה לתפקיד ראשון, וזה מקום נהדר לצאת למסע החדש שלכם.

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

© כל הזכויות שמורות Real Time Group