10 תהליכי עבודה: QA בדיקות תוכנה

עודכן לאחרונה: 16 מאי, 2023

יש לכם שאלות? נשמח לדבר איתכם ולענות על הכל
תוכן עניינים

תפקידו של בודק תוכנה הוא חשוב ביותר עבור חברות ההייטק, בדיקות תוכנה הם הבסיס לכל הליך פיתוח התוכנה ותחזוקת המוצר, איתור באגים, פיתוח אוטומציה, עבודה עם מחלקת הפיתוח הם חשובות ביותר ליצור הליך פיתוח תוכנה מקצועי ואפקטיבי.

על מנת לעבוד בצורה נכונה ואפקטיבית חשוב להבין את שלבי בדיקות התוכנה, אופן התיעוד והמעקב אחרי באגים, עבודה לפי תכנית מסודרת ועוד על מנת לבצע את תפקיד בודק התוכנה בצורה טובה.

במאמר הזה תוכלו לקרוא מידע נוסף וטיפים חשובים אודות סגנון העבודה בתחום ה QA, על מנת להגדיל את הסיכויים להתקבל לעבודה בתחום הבדיקות ולפתח קריירה מצליחה בתחום.

להלן 10 חוקים לשיפור מיומנות עבודת בדיקות תוכנה:

1. תיעוד כל הדרישות (Test Requirements) – קבע פגישה עם הלקוח שלך או עם המנהל שלך ודאג להבהיר את כל הדרישות מהפרויקט הספציפי, אל תפספס דבר! פספוס של דרישות או חוסר בהירות לגבי זה יכול לגרום לבעיות רבות בזמן ההטמעה וסיום הפרויקט. יחד עם זאת – היה פתוח לשינויים בזמן הפרויקט, שינויים בדרישות הפרויקט יכולים לקרות כל הזמן אז תזרום עם זה! וזה מוביל אותנו לחוק הבא…

2. פתח לעצמך תכנית בדיקה מקיפה (Test Plan) – תכנית כזו שתהווה את הבסיס למתודולוגיית הבדיקה ושתעזור לך לאתר כל שינוי בדרישות שעשויות להיות לך במהלך בדיקת התוכנה. אם אתה עובד עם צוות זה גם יאפשר לצוות להבין טוב יותר את מבנה התוכנית ולמנוע טעויות שיכולות להיגרם בגלל חוסר הבנה.

3. תשקיע בהבנת העסק והעולם שאתה בודק (business understanding) – זה חשוב באותה מידה כמו הידע שיש לך ב-QA. ידע טכני וידע עסקי רלוונטי צריכים להתחלק שווה בשווה אם אנחנו רוצים לראות בדיקות תוכנה סבירות או טובות. הבנת הסיבה העסקית מאחורי הפיתוח תעזור לכתוב אפליקציית בדיקה או תכנית בדיקה טובה יותר.

4. וודא, בחן ובדוק את העבודה – עבוד על כל הדרישות בתוכנית הבדיקה, אל תפספס אף אחת! כיסוי לא מלא של הדרישות שאתה והצוות שלך בניתם יכול ליצור אסון לפרויקט או למוצר. וזה יוביל ללקוח לא מרוצה.

5. המשך לשנות ולהתאים את סוג הבדיקה בהתאם לשינויים בדרישות – ערוך אינטגרציה בין פיתוח האפליקציה והתוכנה לבין מהלך בדיקת התוכנה. אל תשכח לוודא שאתה מכסה את כל השינויים בתוכנית הבדיקה שלך- מתעד אותם ואז בונה מחדש או עורך את השינויים לפי הצורך. זה יעזור לך להשיג תוצאות טובות יותר!

6. התחל לבדוק כמה שיותר מוקדם בתהליך – אתה לא חייב לחכות שתהליך הפיתוח יסתיים. כך אתה יכול להתקדם בשלבים לכל חלק של בדיקת התוכנה ודרכך תהיה פנויה, נקייה וברורה.

7. בחן לעתים קרובות – אתה יכול להגיד שזה בדיקה מחדש של מה שכבר בדקת אבל איך שלא תסתכל על זה, זאת הדרך להשיג תוצאות טובות.

8. צור לעצמך תכנית רשמית למתודולוגיות QA דומות (testing methodology) – אתה יכול ממש ליצור מאגר של בדיקות תוכנה מוכנות (test cases) ומסווגות לפי מתודולוגיות בדיקה. זה יכול לחסוך לך זמן בכתיבת תוכניות הבדיקה שוב ושוב כשאתה עובד על סט דומה של דרישות בדיקה. בנוסף זה יעזור לך לקבל תוצאות אחידות במבחנים שונים. בזמן שאתה עושה את זה וודא שאתה משתמש בסוגים שונים של בדיקות תוכנה כמו: Appium לבדיקות מובייל, Jira & Bugzilla, Selenium, Java ו Python.

9. השתמש גם בבדיקות אוטומטיות וגם בבדיקות ידניות– Manual QA Vs. Automation QA – במקביל לשימוש בכל הכלים האוטומטיים הקיימים לבדיקות תוכנה השתמש גם פרוצדורות ידניות לבדיקות תוכנה. אחרי הכל המבחן האמיתי של התוכנה יהיה כאשר אנשים אמיתיים ישתמשו בה בצורה ידנית אז מה יכול להיות יותר טוב מאשר להשתמש באותה טכניקה שישתמשו המשתמשים בתוכנה כדי לבחון אותה?

10. ערוך אנליזות ובדוק את עבודתם של בודקי התוכנה שלך או עבודתך שלך – כל מסקנה שאליה תגיע תגרום לך להשתפר בעבודתך, זה ההבדל בין בודק תוכנה טוב ובודק תוכנה מעולה!

לימודי בדיקות תוכנה - להפוך לבדוק תוכנה מיומן

כיום ידוע שאם אתם מעוניינים להשתלב בתחום ההייטק עליכם להתחיל מהבסיס של לימודי בודק תוכנה QA.

לימודי בדיקות תוכנה הם המפתח לאחד המקצועות המבוקשים ביותר בתחום ההייטק.

אם אתם חושבים שקריירה ב QA מעניינת אתכם, דעו שיש הרבה משרות דרושים בתחום הזה והביקוש רק הולך וגובר בתעשייה.

הקורס בודק תוכנה QA ואוטומציה של מכללת Real Time Group הוא קורס מקיף ומעשי המתבסס על הניסיון הרב של מרכז הפיתוח בעבודת QA לצד פיתוח תוכנה, והסילבוס והתכנים של לימודי בודק תוכנה מתעדכנים על בסיס קבוע.

במהלך קורס בדיקות תוכנה QA תתבצע הכנה למבחן ההסמכה הבינלאומי ISTQB בבדיקות תוכנה QA, המוכר לעבודה בחו"ל ומהווה אסמכתא למקצועיות הבודק.

לצד הכשרה מקיפה, אנו מציעים שיעורים פרטניים של אחד על אחד לפי הצורך, ופרויקט מעשי שבו הבוגרים הם אנשי QA של פרויקט אמיתי בפיתוח וכך מרוויחים ניסיון בתרגול הלימודים וגם עבודה לצד מהנדסי פיתוח, DevOps ועוד.

מאות מבוגרי קורס בדיקת תוכנה QA, סיימו פרויקט, צברו ידע וניסיון ומצאו עבודה כאנשי QA ובדיקות תוכנה.


תחומי לימוד הכי מבוקשים בהייטק בשנת 2024

יש לכם שאלות? נשמח לדבר איתכם ולענות על הכל
© כל הזכויות שמורות Real Time Group