השאירו פרטים ואנו נחזור בהקדם!

מערכת הפעלה חופשית - Linux

Linux פותחה בשנת 1991 ע"י Linus Torvalds והיא מתבססת על מערכת ההפעלה Unix, אחת מהמערכות הפעלה הראשונות, שבעבר הייתה שכיחה מאוד בתעשייה, והייתה גם היא חופשית.

לינוקס הינה מערכת הפעלה חופשית המשמשת כפלטפורמה למגוון רחב של מערכות מיחשוב שונות, תומכת בהתקני חומרה ו IO רבים ומאפשרת בהם שימוש יעיל, יציב, גמיש ומאובטח.

כיום Linux כבר נמצאת כמעט בכל מקום: שרתים, מערכות פיסיות, מערכות משובצות מחשב (Embedded Linux) ועוד.

מילת המפתח בלינוקס היא קוד פתוח, על כן היא נקראת "חופשית". ניתן להוריד את קוד המקור שלה (Linux Kernel) בצורה חינמית לחלוטין ואף לשנות אותה כנדרש בכדי לתמוך בארכיטקטורת חומרה רצויה.

לדוגמא התאמת ה Linux Kernel וכן ה Device Drivers למערכת Embedded מאפשרת Embedded Linux.

על כך נלמד בהרחבה במסגרת קורס לינוקס וכן קורס Linux Kernel and device drivers של מכללת Real Time Group.

 

כיצד התפתחה מערכת לינוקס?

מערכת ההפעלה Linux היא תוצר מפותח של הקוד החופשי ממערכת ה Unix. ההבדל הוא שלמערכת ה Unix באותם זמנים לא היו סטנדרטים קבועים, ואף לא רישיון מסודר. היות ועולם התוכנה היה יחסית חדש, גרסאות שונות וצורות פיתוח שונים של ה Unix הציפו את התעשייה.

הפיתוח שהתחיל כחופשי צמח לענף תעשייתי יקר מאוד, ואותם הגרסאות שהיו בהתחלה חופשיות מהר מאוד הפכו לקוד מסחרי סגור בעלות כספית גבוהה. כתוצר של אותה התקופה, לינוס טורבאלדס, סטודנט מאוניברסיטת הלסינקי המיר את קוד המקור של ה Unix (אז ה Unix שימשה בעיקר שרתים של אוניברסיטאות וחברות מסחריות) אל הגירסה שלו, והתאים אותה אל ה PC.

בשילוב עם פרויקט קוד פתוח נוסף בשם GNU, הוקמה Linux כגרסה חינמית עם רישיון מיוחד המגביל את משתמשיו לשימוש חופשי – כלומר חל איסור להפיץ גרסאות שונות של אותו הלינוקס ללא שינוי מהותי בפיתוח.

התוצר של היום – Embedded Linux

בעשור האחרון התפתח "הקוד הפתוח" וחברות החלו להתאים את Linux למערכות משובצות מחשב (Embedded).

כך שהיא הותאמה למגוון ארכיטקטורות חומרה רבות (ARM ,MIPS ,PQUICC). כיום Linux תומכת במגוון רחב של שירותים, הן ברמת החומרה והן ברמת התוכנה.
כאמור ניתן למצוא את לינוקס בכל מקום. באם מדובר ב Red Hat אשר הסבה את השימוש לשרתים מסחריים, או כפלטפורמות לסמארטפונים (Google's Android), או למערכות Real Time (כתחליף למערכות VxWorks היקרות), או באופן כללי ל Board-ים שונים הייחודיים לפיתוח של יצרן כזה או אחר.
גם בנושא זה פיתחנו לימודי תעודה במסלול מיוחד: מסלול Real Time Embedded Linux

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

© כל הזכויות שמורות Real Time Group